ورود و عضویت
0
سبد خرید شما خالی است

8 نکته جهت نگهداری مایکروویو برای ماندگاری بیشتر دستگاه شما

8tips to maintenance your microwave
6 دقیقه دقیقه برای مطالعه
0 دیدگاه
راهنمای استفاده
Rate this post
هنگام خریداری مایکروویو، کمی بیشتر سرمایه‌گذاری کنید و یک گارانتی تمدید شده برای دستگاه خود بخرید، تا بتوانید محافظت طولانی‌تر از آن را تضمین کنید.
Rate this post

 

نگهداری مایکروویو مستلزم رعایت نکات کلیدی و ساده‌ای است که تضمینی برای سلامت دستگاه شما و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری مایکروویو است. دستگاه مایکروویو هنوز در اکثر خانه‌های ایرانی یافت نمی‌شود، اما محبوبیت این دستگاه به طور پیوسته در حال افزایش است زیرا افراد به‌طور روز افزون از کارایی و مفید بودن دستگاه مایکروویو آگاه می‌شوند.

اگر صاحب یک دستگاه مایکروویو هستید، نه تنها می‌توانید غذاهایی که قبلا پخته شده‌اید را دوباره گرم کنید، بلکه می‌توانید غذا را به شیوه‌های رضایت‌بخشی نیز بپزید. اما استفاده بهینه از مایکروویو به میزان نگهداری آن نیز بستگی دارد. نکات نگهداری مایکروویو ما به شما کمک می‌کند دستگاه مایکروویو خود را در بهترین حالت نگه دارید تا ماندگاری بیشتری داشته باشد و با هر بار استفاده نتایج بهتری به شما بدهد.

8 نکته جهت نگهداری مایکروویو برای ماندگاری بیشتر دستگاه شما                                                              نکته‌هایی درباره نگهداری مایکروویو برای ماندگاری بیشتر دستگاه شما

نکته شماره 1 تعمیر و نگهداری مایکروویو: محل قرارگیری

شاید بعضی مایکروویوها طوری طراحی شده باشند که نتوانند در کابینت نصب شوند. آن‌ها دریچه‌هایی در بالا و / یا در طرفین برای تخلیه موثر گرما دارند. بنابراین، هنگام تعیین جا برای مایکروویو در آشپزخانه، ملاحظات متعددی وجود دارد.

فاصله داشتن از دیوار:

بدنه مایکروویو شما هنگام استفاده گرم می‌شود و دریچه‌هایی که در بالا یا کناره‌ها مشاهده می‌کنید برای دفع گرما استفاده تعبیه شده‌اند. برای انجام موثر کاهش گرما، مایکروویو باید در مکانی قرار گیرد که فضای کافی در اطراف دستگاه وجود داشته باشد.

اگر مایکروویو را خیلی نزدیک به دیوار نگه دارید، خروج گرما دیگر به طور موثر انجام نمی‌شود و در نتیجه مایکروویو بعد از پخت زمان زیادی برای خنک شدن  یا در طول فرآیند پخت بیش از حد گرم می‌شود.

در حال حاضر بعضی از مایکروویوها دارای محدودکننده‌های فاصله هستند، یعنی نوارهای پلاستیکی که به شما می‌گویند مایکروویو چقدر باید از دیواره پشتی فاصله داشته باشد. حتی اگر چنین محدودکننده‌هایی ندارید، یک قانون خوب و همیشگی این است که مایکروویو را حداقل 3 سانتی‌متر از دیوار پشتی دور نگه دارید.

در طرفین نیز باید حداقل 3 تا 5 سانتی‌متر بین مایکروویو تا دیوار فاصله باشد. در شرایط ایده‌آل نگهداری مایکروویو، بالای دستگاه را آزاد نگه دارید. برای ایمن بودن، دستورالعمل‌های سازنده در دفترچه راهنما را بررسی کنید تا بدانید مایکروویو خاص شما به چه مقدار فاصله نیاز دارد.

پریز برق

مایکروویو خود را به گونه‌ای قرار دهید که پریز برق در دسترس سیم قرار بگیرد. به هیچ وجه نباید سیم بیش از حد کشیده شود تا به پریز برسد و نباید شل باشد. هنگامی که مایکروویو در حال استفاده است، سیم نباید در بالای مایکروویو پیچیده شود یا خیلی نزدیک به طرفین آویزان شود.

سایر منابع گرما/آب: مایکروویو را خیلی نزدیک به اجاق گاز یا سینک آشپزخانه جایی که آب روی آن پاشیده می‌شود، قرار ندهید. نزدیک نگه داشتن آن در نزدیکی قسمت داغ آشپزخانه ممکن است با خروج گرمای دستگاه تداخل داشته باشد یا طرفین مایکروویو را گرم کند که ممکن است خطرناک باشد.

هم‌چنین، اگر آن را در نزدیکی منبع آب، یا در مکانی که در هنگام استفاده در معرض پاشیدن آب قرار می‌گیرد، در معرض خطر اتصالی یا مخاطرات الکتریکی قرار می‌گیرید.

 

 

نکته شماره 2 نگهداری مایکروویو: تمیز کردن منظم

تمیز کردن منظم مایکروویو برای کارکرد بهینه آن کاملا ضروری است.

نظافت روزانه:

برای نگهداری مایکروویو به شیوه‌ای مناسب پس از هر بار استفاده، مایکروویو را خاموش کرده و آن را از پریز جدا کنید. صبر کنید تا کاملا خنک شود و داخل آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. لطفاً قبل از انجام این کار صبر کنید تا مایکروویو شما کاملاً خنک شود.

این نظافت منظم قبل جلوی هرگونه فرصتی برای ایجاد کپک در فضای داخلی مایکروویو را می‌گیرد، در ضمن از هرگونه پاشیده شدن مواد غذایی در طول فرآیند پخت و پز/گرم کردن مجدد مراقبت می‌کند.

این نکته مهم است چرا که اگر ذرات غذا و پاشش در داخل دستگاه وجود داشته باشد، دفعه بعد که دستگاه خود را روشن می‌کنید بخشی از انرژی مایکروویو را می‌گیرند که می‌تواند کارایی را کاهش دهد.

هم‌چنین، اگر حتی یک روز پس از وقوع چنین پاشیدن‌هایی از مایکروویو استفاده نکنید، ممکن است میکروب‌ها در داخل فر و روی بدنه آن رشد کنند و آن را بسیار غیربهداشتی کند.

نظافت هفتگی:

هفته ای یکبار، مایکروویو خود را تمیز کنید. برای این کار می توانید از پاک کننده‌های خانگی استفاده کنید. برای تمیز کردن مایکروویو می‌توانید از سرکه یا لیمو استفاده کنید. یک کاسه سرکه قرمز را با 1 قاشق چایخوری سرکه سفید داخل دستگاه بگذارید و مایکروویو خود را برای چند دقیقه روشن کنید.

بعد از این، دو نیمه از یک لیمو ترش را روی یک بشقاب مخصوص مایکروویو با کمی آب قرار دهید و مایکروویو خود را برای یک دقیقه روشن کنید. سپس، مایکروویو را خاموش کنید، آن را از برق بکشید و صفحه گردان را بردارید. از یک پارچه نرم یا دستمال کاغذی برای پاک کردن کامل داخل آن استفاده کنید.

صفحه گردان را بشویید و پاک کنید، درست مثل زمانی که یک صفحه شیشه‌ای را در سینک تمیز می‌کنید. برای لکه های سخت، مقداری آب لیمو را با سرکه روی سطح بمالید و قبل از اینکه آن‌ها را پاک کنید بگذارید 5 دقیقه بماند.

هم‌چنین می‌توانید از مایع ظرفشویی معمولی برای تمیز کردن فضای داخلی و خارجی مایکروویو استفاده کنید. سقف و دیوارها را حتما تمیز کنید، اما پارچه مرطوب را نزدیک قسمت فن نبرید. شما هم‌چنین می توانید از جوش شیرین و آب برای تمیز کردن و از بین بردن بوی بد مایکروویو استفاده کنید. راه‌حلی ارگانیک و سالم.

قبل از اینکه دوباره از دستگاه استفاده کنید، درش را باز نگه دارید و مایکروویو را قبل از خشک شدن کامل از برق جدا کنید. لطفاً هنگام تمیز کردن مایکروویو با سرکه داغ/لیمو/جوش شیرین دستکش بپوشید.

هفته‌ای یکبار، مایکروویو خود را تمیز کنید.                                                                             هفته‌ای یکبار، مایکروویو خود را تمیز کنید

نکته 3 برای نگهداری مایکروویو: از ظروف درست استفاده کنید

یکی از راه‌های نگهداری مایکروویو استفاده از ظرف مناسب برای گرم کردن یا پخت و پز است. این کار تضمین می‌کند که میزان درستی از اشعه به غذای شما برخورد کند و هنگام استفاده از آن هیچ آسیبی به غذا یا خود مایکروفر وارد نشود.

 

آنچه می‌توانید استفاده کنید:

هر ظروفی که برای استفاده در مایکروویو توصیه می‌شود دارای علامتی مخصوص حک شده در زیر آن است. در موارد کلی، اقلامی که می‌توانید در اجاق‌های مایکروویو استفاده کنید عبارتند از ظروف شیشه‌ای و سرامیکی، پلاستیک‌هایی که با علامت مایکروویو مشخص شده‌اند، حوله‌های کاغذی، واکس یا کاغذ روغنی، تابه‌ها و سینی‌های پخت آلومینیومی یا فولادی ضد زنگ که برای استفاده طولانی‌مدت در محیط انتقال گرما و سیلیکون ایمن و نشانه‌گذاری شده‌اند.

به طور معمول، از یک ظرف/سینی فلزی برای پخت نان، کلوچه، کلوچه، تارت و کیک یا کباب گوشت و سبزیجات استفاده کنید. تابه های شیشه‌ای و سرامیکی برای کاسرول و پای (یا هر چیز خوش طعم، زیرا شکر به راحتی در تابه‌های شیشه‌ای می‌سوزد) بهترین هستند.

تابه‎های سیلیکونی برای کیک‌ها، نان‌ها و کلوچه‌های با رنگ بسیار روشن خوب هستند، البته که چسبندگی در این ظروف مشکل‌ساز است. ظروف پلاستیکی که دارای علامت مایکروویو ایمن هستند برای گرم کردن مجدد خوب هستند، اما اختلاف نظر زیادی در مورد اینکه آیا اصلاً باید از پلاستیک برای چنین دماهای بالایی استفاده کنید یا نه وجود دارد.

در حالت انتقال گرما (convection)، می‌توانید از فویل‌های آلومینیومی و ورق‌های چسبناک استفاده کنید اما در هیچ حالت دیگری نه.

آنچه نمی‌توانید استفاده کنید:

تابه چوبی یا هر چیزی که دسته چوبی دارد. همچنین نمی‌توانید از هر تابه‌ای که دارای طرح های چسبنده یا ظروف با رنگ یا تزئینات متالیک است استفاده کنید. همچنین نمی‌توانید از کیسه‌های کاغذی قهوه‌ای رنگ یا ظروف با عایق فوم استفاده کنید.

 

 

نکته 4 تعمیر و نگهداری مایکروویو: بدانید چه چیزی در ماده غذایی وجود دارد

 

دانستن اینکه چه مواد غذایی می‌توانند وارد مایکروویو شوند می‌تواند از بروز جوادث آشپزخانه جلوگیری کند و به نگهداری مایکروویو کمک کند. به عنوان مثال، کارشناسان توصیه می‌کنند هرگز از مایکروویو برای گرم کردن آب استفاده نکنید. دمای بسیار بالا در مایکروویو می‌تواند آب را فوق العاده گرم کند.

 

با این حال، در غیاب چیزی که نقطه هسته‌ای نامیده می‌شود، هیچ حبابی تشکیل نمی‌شود که نشان دهد آب بسیار داغ است. وقتی ظرف را بیرون می‌آورید، آب فوق گرم شده به هم می‌ریزد و این می‌تواند باعث انفجار شود که منجر به سوختن شدید شما و آسیب به مایکروویو شود.

همیشه از کتری برای جوشاندن آب استفاده کنید.

به همین ترتیب، تخم مرغ را هرگز نباید در مایکروویو گرم کنید. شما همینطور نمی‌توانید از سیب زمینی، فلفل تند یا هات داگ در مایکروویو استفاده کنید، زیرا آن‌ها در معرض خطر انفجار در چنین حرارت بالایی هستند. گرما در داخل ماده به دام می‌افتد و باعث می‌شود این اقلام از پوست خود منفجر شوند.

به منظور جلوگیری از آسیب به مایکروویو و آسیب به خود، لطفاً بدانید چه مواد غذایی می‌توانند وارد مایکروویو شوند یا نمی‌توانند.

نکته شماره 5 نگهداری مایکروویو: مراقب درب باشید

اغلب کاربران مایکروویو از آرنجشان برای بستن در استفاده می‌کنند زیرا دست‌هایشان در آن لحظه آزاد نیستند. با این حال، انجام این کار بسیار خطرناک است، زیرا زمانی که درب مایکروویو بسته می‌شود، 3 سوئیچ مختلف وجود دارد که باید به ترتیب خاصی بسته شوند.

به نظر نمی‌رسد آن‌ها در حال کار هستند، اما این سوئیچ‌ها باید به ترتیب بسته و باز شوند تا به مایکروویو بفهمانند که در بسته یا باز است.

محکم بستن در مایکروویو ممکن است به یک یا همه سوئیچ‌ها آسیب برساند. در حالی که این سوئیچ‌ها توسط یک تعمیرکار مجاز قابل تعمیر هستند، لطفاً بدانید که تعمیرات واقعاً ارزان نیستند.در صورت نیاز به تعویض قطعات مایکروویو خود به فروشگاه آنلاین رتروپارت سر بزنید. توصیه می‌شود در مایکروفر را به آرامی ببندید و باز کنید.

هم‌چنین مطمئن شوید که وقتی در را باز می‌کنید، به دیوار یا مانع دیگری برخورد نکند تا از آسیب به درب جلوگیری شود.

 

 

دانستن اینکه چه مواد غذایی می‌توانند وارد مایکروویو شوند می‌تواند از بروز جوادث آشپزخانه جلوگیری کند.                                 دانستن اینکه چه مواد غذایی می‌توانند وارد مایکروویو شوند می‌تواند از بروز جوادث آشپزخانه جلوگیری کند

نکته شماره 6 نگهداری مایکروویو: خالی کار نکنید

مگر اینکه از حالت انتقال گرما برای پیش گرم کردن مایکروویو خود استفاده می‌کنید، هرگز مایکروویو را خالی استفاده نکنید. هنگامی که از مایکروویو در حالت انتقال گرما استفاده می‌کنید، مایکروویو مانند سایر فرها کار می‌کند و از حرارت مایکروویو استفاده نمی‌کند. این امکان استفاده خالی آن را فراهم می‌آورد.

از طرفی وقتی حالت مایکروویو روشن است و هیچ غذایی داخل فر وجود ندارد، مایکروویوها توسط دیواره‌ها و مگنترون داخل فر جذب می‌شوند. این می‌تواند به شدت به این قطعات آسیب برساند و تعمیرات می‌تواند هزینه بر باشد.

همیشه قبل از استفاده از مایکروفر، مواد غذایی را داخل آن قرار دهید.

 

 

نکته 7 تعمیر و نگهداری مایکروویو: بدانید چه زمانی برای کمک با تعمیرگاه تماس بگیرید

 

مایکروویوها دستگاه‌های پیچیده‌ای هستند. به عنوان مثال، خازن می‌تواند مقدار زیادی شارژ را حتی پس از اینکه مایکروویو را از برق بکشید، حفظ کند. به غیر از تمیز کردن معمولی، نباید سعی کنید هیچ بخشی از مایکروفر را خودتان تعمیر کنید.

مایکروویو می‌تواند میزان زیادی خرابی مکانیکی یا الکتریکی را برای شما ایجاد کند و بهترین راه برای مقابله با آنها تماس با یک تعمیرکار مجاز برای تعمیر است.

 

گارانتی تمدید شده مشکلات متعددی را برطرف می‌کند                                                                    گارانتی تمدید شده مشکلات متعددی را برطرف می‌کند

نکته 8 تعمیر و نگهداری مایکروویو: گارانتی تمدید شده دریافت کنید

 

مشکلات مایکروویو می‌تواند از جزئی یا عمده باشد. از تعمیر ساده یک لامپ سوخته گرفته تا مشکل در چرخش صفحه گردان و مگنترون باد کرده، هر مشکلی در مایکروویو باید توسط یک سرویسکار مجاز بررسی شود. این کار می‌تواند گران تمام شود و هزینه‌بر باشد.

گارانتی سازنده در اکثر موارد مایکروویو شما را به مدت یک سال پوشش می‌دهد، اما فراتر از آن، هزینه هرگونه تعمیر باید توسط شما پرداخت شود.

بهترین راه برای رفع این مشکل، دریافت گارانتی تمدید شده برای دستگاه خود است. گارانتی تمدید شده مشکلات متعددی را برطرف می‌کند و این کار را در زمان و مکان مناسب خود انجام دهید. هر گونه تعویض فقط با قطعات یدکی اصلی انجام می‌شود و به طور کلی عمر مایکروویو شما را افزایش می‌دهد.

بنابراین، هنگام خریداری مایکروویو، کمی بیشتر سرمایه‌گذاری کنید و یک گارانتی تمدید شده برای دستگاه خود بخرید، تا بتوانید محافظت طولانی‌تر و نگهداری مایکروویو را تضمین کنید.

ثبت دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

RETRO part
25 آذر 1401
فروشگاه آنلاین قطعات لوازم خانگی RETRO

فروشگاه آنلاین قطعات لوازم خانگی RETRO

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه