ورود و عضویت
0
سبد خرید شما خالی است

قطعات قابل‌تعویض ماشین لباسشویی؛ معرفی 9 قطعه قابل تعمیر ماشین لباسشویی

repairable parts of the washing machine
4 تا 5 دقیقه دقیقه برای مطالعه
0 دیدگاه
قطعات لوازم خانگی
Rate this post
قطعات قابل‌تعویض ماشین لباسشویی؛ معرفی 9 قطعه قابل تعمیر ماشین لباسشویی
Rate this post

قطعات قابل‌تعویض ماشین لباسشویی آن دسته از قطعاتی هستند که در صورت بروز مشکل می‌توان آنها را به‌راحتی تعویض یا تعمیر کرد. این کار را می‌توانید خودتان انجام دهید و یا به عهده یک تعمیرکار ماهر بگذارید.

تعمیر ماشین لباسشویی یا خرید ماشین لباسشویی جدید؟ صبح شنبه است حوله‌های هفته‌ پیش و لباس‌های مدرسه بچّه‌ها روی‌هم انباشته شده و وقت آن رسیده که به ملحفه‌های تخت هم حال تازه‌ای بدهیم. ماشین لباسشویی‌تان را با اولین‌بار گروه لباس‌های چرک پر کرده‌اید؛ اما با فشار دکمه استارت هیچ اتفاقی نمی‌افتد. هراس و ناامیدی پس از چند دقیقه سروکله زدن بدون موفقیت به سراغتان می‌آید.

گزینه‌های پیش رویتان را در نظر می‌گیرید — ماشین را تعویض کنید یا تعمیرش کنید؟ اگر دستگاهی کوچک‌تر و ارزان‌تر بود، مانند توستر، پاسخ می‌توانست واضح‌تر باشد. اما با کمی تحقیق، درون‌نگری و محاسبات ریاضی اولیه می‌توانید به یک تصمیم درست برسید.

مانند سایر سرمایه‌گذاری‌ها، پرسیدن چند سؤال در مورد بودجه‌تان، ارزش‌ و شخصیتتان می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا امروز رو به فال نیک بگیرید و به خرید لوازم‌خانگی بروید یا نه. اولین قدم شما این است که بفهمید ماشین لباسشویی چه مشکلی دارد و هزینه تعمیر ماشین لباسشویی چقدر است. بعدازاین مسئله مواجهه با دردسر و استرس موضوع هم هست.

اگر ماشین لباسشویی‌تان هنوز تحت گارانتی است، احتمالاً مجبور نباشید پول  چندانی خرج کنید. متأسفانه، اگر ماشین لباسشویی‌تان خارج از گارانتی باشد، همه چیز به عهده خودتان است. یک نظر عمومی می‌گوید که اگر تعمیر دستگاه 50 درصد یا بیشتر از قیمت خرید اصلی هزینه دارد، باید آن را جایگزین کنید. افراد دیگر آستانه پایین‌تری دارند و توصیه می‌کنند اگر هزینه‌های تعمیر حداقل 40 درصد هزینه‌ای است که هنگام خرید دستگاه پرداخت کرده‌اید، از شر خرید یک دستگاه جدید خلاص شوید.

می‌کنند اگر هزینه‌های تعمیر حداقل 40 درصد هزینه‌ای است که هنگام خرید دستگاه پرداخت کرده‌اید، از شر خرید یک دستگاه جدید خلاص شوید.                   اگر هزینه‌های تعمیر حداقل 40 درصد هزینه‌ای است که هنگام خرید دستگاه پرداخت کرده‌اید، از شر خرید یک دستگاه جدید خلاص شوید.

قطعات قابل‌تعویض ماشین لباسشویی که ارزش تعمیر دارند.

 

اگر دقیقاً مشکل ماشین لباسشویی‌تان را بدانید، می‌توانید بهترین تصمیم را در مورد آینده مهم‌ترین لوازم‌خانگی‌تان بگیرید. برخی از اجزای یک ماشین لباسشویی نسبتاً ارزان هستند و به‌راحتی قابل تعویض هستند، مثلاً اگر از جمله افرادی هستید که خودتان دست‌به‌کار تعمیر می‌شوید. این شبیه فرایند تصمیم‌گیری است که با یک ماشین طی می‌کنید.

شما وسیله نقلیه خود را به‌خاطر پنچری لاستیک تعویض نمی‌کنید (در نهایت می‌توانید لاستیک را باد کنید یا حتی خودتان آن را تعویض کنید). اما اگر می‌دانستید که گیربکس شما نیاز به تعویض دارد، ممکن است به فکر خرید وسیله نقلیه جدید باشید. فروشگاه آنلاین رتروپارت قطعات قابل‌تعویض ماشین لباسشویی را در اختیار شما می‌گذارد.

ماشین لباسشویی از وان، موتور، پمپ، عایق‌ها، تسمه و قرقره تشکیل شده است. تسمه‌ها و قرقره‌ها بسیار ارزان هستند و به‌راحتی قابل‌تعویض‌اند. در قیاس با خودرو آنها معادل یک لاستیک پنچر هستند. به همین ترتیب، عایق‌ ماشین لباسشویی ارزان و از قطعات قابل‌تعویض ماشین لباسشویی به‌شمار می‌آید که می‌توانید خودتان آن را نصب کنید. بااین‌حال، به‌خاطر داشته باشید که تعیین اینکه کدام عایق‌ دارای اشکال است می‌تواند یک فرایند دشوار باشد.

پمپ چیزی است که می‌تواند در صورت داشتن زمان و تمایل آن را تعمیر یا تعویض کرد اگر از جمله افرادی هستید که خودتان تعمیرات را انجام می‌دهید. اما اینجا یک دوراهی است که باید از خودتان بپرسید آیا دستگاه ارزش تعمیر را دارد یا خیر. یک موتور معیوب معمولاً به توجه یک متخصص نیاز دارد، و وان ترک‌خورده بی‌معنی است — شما باید یک دستگاه جدید تهیه کنید.

این فقط شمایید که سطح شایستگی خود را در مورد مشاغل DIY (خودت انجام بده) می‌دانید و از توان بودجه‌تان را آگاهید. در مرحله بعد، ما ارزان‌ترین راه برای تعمیر ماشین لباسشویی و قطعات قابل‌تعویض ماشین لباسشویی را بررسی خواهیم کرد.

اگر تخمین‌های مالی تعمیر شما را به فکر خرید ماشین لباس‌شویی جدید می‌اندازد، ممکن است بخواهید هزینه امروز خرید آن دستگاه جذاب را نیز در نظر بگیرید. به‌هرحال، قیمت‌ها احتمالاً از زمان خرید ماشین لباسشویی فعلی شما افزایش‌یافته است. هنگام بررسی اینکه آیا ماشین قدیمی خود را دور بریزید یا نگه دارید، باید یک مقایسه انجام دهید و مدت‌زمان ماندگاری دستگاه‌های قدیمی و جدید و همچنین هزینه‌های کار — مانند برق، آب و مواد شوینده را در طول عمر مورد انتظارشان در نظر بگیرید.

اگرچه که این دست ماشین‌های لباسشویی معمولاً برچسب قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های استاندارد دارند، ولی برای مصرف آب و انرژی کمتر طراحی شده‌اند. برای مثال، وسایلی که برچسب ستاره انرژی دارند، 10 تا 50 درصد انرژی و آب کمتری نسبت به مدل‌های معمولی مصرف می‌کنند. برچسب انرژی یک برنامه مشترک میان سازمانی است که لوازم برقی کارآمد را تأیید می‌کند. ماشین لباسشویی‌های با طراحی درب جلو به انتخاب‌های خانگی محبوب‌تر تبدیل شده‌اند؛ زیرا آنها آب و مواد شوینده کمتری نسبت به ماشین‌های لباسشویی با درب بالا مصرف می‌کنند.

به‌خاطر داشته باشید که ماشین‌های درب از جلو می‌توانند دو تا سه برابر بیشتر از ماشین‌های لباسشویی سنتی قیمت داشته باشند، بنابراین بار لباس‌های چرک خود را برای یک هفته در نظر بگیرید. اگر به طور مرتب برنامه شستشو دارید، ممکن است به‌سرعت پس‌اندازتان را از دست بدهید. اعتبارات مالیاتی و تخفیف برای خرید لوازم برقی کارآمد نیز می‌تواند هزینه‌های خرید را جبران کند.

اگر در مورد تأثیر تصمیم خود بر محیط زیست نگرانید، گزینه‌هایی حتی بیشتر از هزینه های پولی و راحتی باید در نظر بگیرید. فرض کنید شما بر این عقیده‌اید که تعمیر یک دستگاه به هر قیمتی سبزتر و محیط‌زیست پسندتر از خراب کردن آن است. شاید نتوانید قطعات قابل‌تعویض ماشین لباسشویی که بیش از 10 سال از عمر آن می گذرد پیدا کنید و به یاد داشته باشید که لوازم خانگی قدیمی‌تر از آنهایی که پس از سال 2005 تولید شده‌اند، آب و برق بیشتری مصرف می‌کنند.

از سوی دیگر، ممکن است سال‌ها طول بکشد تا ماشین لباس‌شویی جدید هزینه خود را در صرفه‌جویی مصرف انرژی بپردازد. و یک نکته پایانی: این روزها معمولاً ماشین لباسشویی‌های قدیمی در محل دفن زباله ها قرار نمی گیرند و فولاد آنها بازیافت می شود.

 

ماشین لباسشویی‌های با طراحی درب جلو به انتخاب‌های خانگی محبوب‌تر تبدیل شده‌اند؛ زیرا آنها آب و مواد شوینده کمتری نسبت به ماشین‌های لباسشویی با درب بالا مصرف می‌کنند.                   ماشین لباسشویی‌های با طراحی درب بالا آب و مواد شوینده بیشتری نسبت به ماشین‌های لباسشویی با درب جلو مصرف می‌کنند.

تمام قطعات متحرک در معرض سایش هستند.

 

ماشین لباسشویی معمولی 10 تا 15 سال دوام می‌آورد – اگر خوب با آن رفتار کنید عمرش بیشتر و اگر رخت چرک‌های سنگین‌تری با آن بشورید یا چندین بار در هفته آن را روشن کنید عمر کوتاه‌تری خواهد داشت. برخی از برندها دوام بیشتری نسبت به بقیه دارند، اما هر ماشین لباسشویی در نهایت فرسوده می‌شود، حتی ماشین لباسشویی که به دلیل قابلیت اطمینان خود شناخته شده‌اند.

 

پس چه تصمیمی می‌گیرید؟ آیا ماشین لباسشویی قدیمی خود را تعویض یا تعمیر ماشین لباسشویی را ترجیح می‌دهید؟ این بستگی به سن دستگاه، میزان عمر باقی‌مانده در آن و هزینه تعمیر در مقابل تعویض دارد. برخی از تعمیرات به طرز شگفت‌انگیزی مقرون‌به‌صرفه هستند، و برخی از تعمیرات را می‌توان DIY انجام داد (این کار را خودتان انجام دهید).

ما لیستی از قطعات قابل‌تعویض ماشین لباسشویی را برای عیب‌یابی بررسی می‌کنیم و توصیه‌هایی برایتان داریم تا بدانید در صورت بروز مشکل چه کاری انجام دهید.

 

1. موتور ماشین لباسشویی

موتور ماشین لباسشویی عمل اصلی را در این دستگاه انجام می‌دهد: هم زدن و چرخش، دو عاملی که بیشترین مسئولیت را در شستن لباس‌های شما دارند. موتور معمولاً در پایین دستگاه قرار می‌گیرد و یک تسمه (چند تسمه) را برای چرخاندن ظرف یا پروانه به حرکت درمی‌آورد.

اگر موتور دستگاهتان صداهای عجیبی پخش می‌کند، برای راه‌افتادن مشکل دارد، یا به‌راحتی کار نمی‌کند، ابتدا باید بررسی کنید که برق و تسمه‌ها به‌درستی وصل شده‌اند. اگر مشکلات همچنان ادامه داشت، ممکن است مجبور شوید موتور ماشین لباسشویی را تعویض کنید. آیا تعویض موتور یک تعمیر DIY است؟ احتمالاً نه. با یک تعمیرگاه تماس بگیرید.

 

2. پروانه ماشین لباسشویی

پروانه داخل ظرف ماشین لباسشویی شما قرار دارد. میله‌ها یا پاروها از آن بیرون می‌آیند تا لباس‌های شما را در طول چرخه شستشو به هم بزنند. یک موتور با دور مستقیم یا یک تسمه متصل به موتور اصلی ماشین لباسشویی، پروانه را به حرکت درمی‌آورد. اگر پروانه ماشین شما نمی‌چرخد، ممکن است با لباس یا چیزی بین میله‌های پروانه درگیر شده باشد. می‌توانید خودتان از شر این موانع راحت شوید، اما اگر همچنان با پروانه خود مشکل دارید، ممکن است نیاز به تعویض پروانه داشته باشید.

تعمیر با دست خودتان؟ احتمالاً بستگی به نوع دستگاهتان دارد.

 

3. کمربند محرک ماشین لباسشویی

تسمه محرک موتور را به ظرف استوانه‌ای‌شکل متصل می‌کند و در طول چرخه‌های آبکشی با سرعت بالا می‌چرخد. هر چه ماشین لباسشویی شما قدیمی‌تر باشد، احتمال اینکه تسمه در طول زمان فرسوده و حتی پاره شود، بالا می‌رود – به‌خصوص اگر بارهای سنگینی از لباس را به طور مکرر بشورید.

تعمیر DIY برای تعویض تسمه؟ شاید؛ بسته به قدرت و انگیزه شماست.

 

4. ظرف استوانه‌ای و بلبرینگ ماشین لباسشویی

ظرف محفظه‌ای است که لباس‌ها و سایر اشیا شما را در طول چرخه شستشو نگه می‌دارد، درحالی‌که بلبرینگ‌ها از حرکت چرخشی آن پشتیبانی می‌کنند. اگر در طول چرخه‌های گردش ماشین، صدای کوبیدن یا صدای تق‌تق از داخل ظرف ماشین لباسشویی خود می‌شنوید، ممکن است مشکلی در بلبرینگ‌های سبد شستشوی داخلی یا پوسته بیرونی وان وجود داشته باشد. احتمالاً برای حل این مورد باید با یک تعمیرگاه تماس بگیرید، اما می‌توانید در ابتدا بقیه دستگاه را خودتان به‌تنهایی بررسی کنید (فقط مطمئن شوید که قبل از انجام این کار آن را از برق جدا کرده‌اید).

 

5. شلنگ‌ها و فیلترهای ماشین لباسشویی

همیشه باید ماشین لباسشویی خود را به شلنگ‌های ضد نشتی مجهز کنید. قیمت آنها کمی بیشتر از مدل‌های معمولی است، اما شلنگ‌های ارزان‌قیمت در صورت نشتی باعث آشفتگی بزرگی در خانه‌تان می‌شوند. همچنین باید فیلترهای خود را به طور مرتب چک کنید و آنها را تمیز کنید تا آب به‌آرامی در ماشین لباسشویی شما جریان داشته باشد.

تعمیر DIY برای تعویض شیلنگ و فیلتر؟ بله. شما برای این کار به تعمیرکار نیازی ندارید.

 

برخی از تعمیرات را می‌توان DIY انجام داد                                                                             برخی از تعمیرات را می‌توان DIY انجام داد

6. سوئیچ درب ماشین لباسشویی

سوئیچ درب به دستگاه شما سیگنال می دهد که دستگاه شما بسته است و اینکه آیا شروع یک چرخه بی خطر است یا خیر. اگر این سوئیچ از کار بیفتد، دستگاه هرگز به درستی راه اندازی نمی شود – بنابراین قبل از تماس با متخصص تعمیر لوازم خانگی، حتماً آن را با فشار دادن (یا بررسی سیم کشی آن) در صورت بروز مشکل، آزمایش کنید.

7. پمپ تخلیه

پمپ تخلیه به خروج آب از ماشین لباسشویی شما کمک می‌کند. اگر در طول چرخه شستشو متوجه تجمع آب در وان یا نشت روی زمین شدید، ابتدا باید انسداد اطراف پمپ تخلیه را بررسی کنید. چیزهایی مانند پرز، مو و لباس‌های کوچک می‌توانند از کارکرد آن جلوگیری کنند. اگر با این کار مشکل برطرف نشد، ممکن است لازم باشد پمپ تخلیه ماشین لباسشویی خود را تعویض کنید.

تعمیر DIY؟ شاید. اما ما آن را توصیه نمی‌کنیم، اما برخی از افراد خوش‌دست‌تر (و شجاع) از دیگران هستند.

 

8. شیر ورودی آب

دریچه ورودی آب با باز و بسته‌شدن بر اساس تنظیماتی که در کنترل پنل دستگاه خود انتخاب کرده‌اید، میزان آب جاری به داخل ماشین لباسشویی شما را در طول هر چرخه کنترل می‌کند. هنگامی که دریچه ورودی آب از کار می‌افتد، ممکن است متوجه نشت در اطراف آن و کاهش فشار آب در طول هر چرخه شوید. در صورت بروز مشکل، احتمالاً باید توسط یک تکنسین تعمیر تعویض شود، بنابراین اگر دستگاهتان مشکوک به مشکل است، فوراً با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

 

9. کنترل پنل ماشین لباسشویی

صفحه کنترل ماشین لباسشویی تنظیمات را در طول هر چرخه شستشو (دما، زمان باقیمانده و غیره) نمایش می‌دهد. این به شما امکان می‌دهد قبل از شروع چرخه شستشو، تنظیمات لازم را به‌صورت دستی یا با برنامه‌ریزی دستگاهتان انتخاب کنید. اگر در کارکرد صحیح کنترل پنل ماشین لباسشویی‌تان با مشکل مواجه شدید – خوشبختانه، با یکی از مشکلات ساده‌‌ای طرفید که می‌توان آن را در خانه تشخیص و برطرف کرد.

تعمیر DIY برای تعویض کنترل پنل؟ به‌هیچ‌وجه! اجازه دهید یک تعمیرکار مجاز آن را مدیریت کند – ایمنی شما باید در اولویت باشد.

اگر حتی یک خطر کوچک وجود دارد که ممکن است مشکلی پیش بیاورد و باعث آسیب یا مشکل جدی به دستگاه شما شود، هرگز تعمیر به دست خودتان را امتحان نکنید.

                                                             اگر به طور مرتب برنامه شستشو دارید، ممکن است به‌سرعت پس‌اندازتان را از دست بدهید

چه زمانی برای تعمیر لوازم‌خانگی حرفه‌ای تماس بگیرید.

اگر حتی یک خطر کوچک وجود دارد که ممکن است مشکلی پیش بیاورد و باعث آسیب یا مشکل جدی به دستگاه شما شود، هرگز تعمیر به دست خودتان را امتحان نکنید. این مشاغل را به تکنسین‌های حرفه‌ای بسپارید تا از خرید ماشین لباسشویی یا تعمیر ماشین لباسشویی به‌طور بیهوده جلوگیری کنید.

 

 

 

ثبت دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

RETRO part
28 آذر 1401
فروشگاه آنلاین قطعات لوازم خانگی RETRO

فروشگاه آنلاین قطعات لوازم خانگی RETRO

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه