ورود و عضویت
0
سبد خرید شما خالی است

قطعات و لوازم جانبی انواع وسایل برقی خانگی و آشپزخانه را بشناسید!

Know the parts and accessories of all kinds of household and kitchen appliances
8 دقیقه برای مطالعه
0 دیدگاه
راهنمای خرید
Rate this post
Rate this post

شناخت قطعات و لوازم جانبی انواع وسایل برقی خانگی در استفاده بهتر از آن‌ها تاثیر بسیاری دارد. هر دستگاه برقی خانگی به خصوص لوازم آشپزخانه، از چندین بخش تشکیل شده که در صورت بروز مشکل در کارکرد دستگاه، شناخت بخش‌های مختلف آن به تعمیر آن کمک خواهد کرد. تمامی قطعات و لوازم جانبی وسایل برقی در فروشگله رتروپارت در انواع برندها موجود بوده و با بهترین قیمت در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.

برای آشنایی بیشتر شما با قطعات و لوازم جانبی انواع وسایل برقی خانه و آشپزخانه، نگاهی کوتاه بر تمامی این لوازم در این مقاله خواهیم داشت.

 

قطعات و لوازم جانبی وسایل برقی

 

دستگاه آبمیوه گیری

آبمیوه گیری یکی از دستگاه‌های مورد نیاز برقی در هر آشپزخانه است که در بین علاقه مندان به نوشیدن انواع آبمیوه و عصاره میوه‌های طبیعی طرفدارانی دارد. این دستگاه تشکیل شده از محفظه بیرونی دستگاه، موتور، اهرم نگهدارنده مخزن، تیغ مخصوص، ظرف شیشه‌ای یا بلوری، توری، کوبل و دسته و فشاری آبمیوه گیری است. در ادامه سه قطعه آبمیوه گیری که بیشترین میزان تعویض و خرید از جانب کاربران مختلف دارد را معرفی خواهیم کرد.

 

قطعات و لوازم جانبی انواع وسایل برقی خانگی و آشپزخانه

 

پایه مخلوط کن آبمیوه گیری

این قطعه نقش مهمی در کارکرد دستگاه آبمیوه گیری داشته و بروز مشکل در آن موجب عدم چرخش تیغه و در نهایت عدم عملکرد دستگاه خواهد شد. پایه مخلوط کن ممکن است بر اثر ضربه و یا پوسیدگی از بین رفته برای استفاده مجدد از دستگاه آبمیوه گیری نیاز به تعویض این قطعه خواهد بود.

 

پایه مخلوط کن

 

تیغ آبمیوه گیری

تیغ آبمیوه گیری به صورت کاسه توری بر روی پایه آلمینیومی بوده که در زیر آن صفحه‌ای دایره شکل همراه با تیغه‌هایی به صورت شعاعی قرار گرفته است. کند شدن و یا از بین رفتن تیزی تیغه و حتی شکستن آن از دلایل تعویض این قطعه و خرید مجدد  آن است.

 

تیغ آبمیوه گیری

 

کوبل آبمیوه گیری

کوبل قطعه میانی بین تیغه آبمیوه گیری و موتور دستگاه است. خراب شدن کوبل می‌تواند باعث بروز مشکلاتی مانند عدم کارکرد صحیح تیغه  لرزش بدنه دستگاه در حین کارکردن موتور شود. کوبل با استفاده از قدرت گردندگی آرمیچر لرزش تیغه را گرفته و باعث کارکرد صحیح آن خواهد شد.

 

کوبل آبمیوه گیری

 

دستگاه جاروبرقی

وسیله‌ای کاربردی که از آن در همه جای خانه و حتی خارج از محیط زندگی نیز استفاده می‌شود، جاروبرقی است. جاروبرقی با استفاده از مکشی که توسط موتور ایجاد می‌شود، گرد و غبار و آلودگی را به خود جذب کرده و در کیسه خود نگهداری می‌کند. قدرت و عملکرد جاروبرقی  به عوامل مختلفی بستگی دارد اما سلامت قطعات آن شرط لازم برای کارکرد بهتر این دستگاه است. در ادامه تمامی قطعات جاروبرقی را معرفی کرده که می‌‍توانید آن‌ها را از فروشگاه رتروپارت با بهترین قیمت خریداری کنید.

 

قطعات و لوازم جانبی انواع وسایل برقی خانگی و آشپزخانه

 

برد جاروبرقی

یکی دیگر از قطعات جاروبرقی که به معماری ساخت جاروهای جدید اضافه شده است، برد الکتریکی جاروبرقی است. این برد با هدف افزایش سطح کیفی و کاهش انرژی مصرفی لوازم خانگی در جارو قرار داده شده و کارکرد مشابه با سیستم عصبی انسان دارد. از وظایف کلی این برد می‌توان به کنترل سرعت جارو، کنترل میزان قدرت مکش، دریافت دستورات از ورودی جاروبرقی، کنترل ولتاژ ورودی به جاروبرقی، نمایش اطلاعاتی از وضعیت جاروبرقی بر روی نمایشگر و کنترل سلامت جاروبرقی توسط سنسور های محافظتی اشاره کرد.

 

برس جاروبرقی

از پرفروش ترین لوازم جانبی جاروبرقی می‌توان به برس جاروبرقی یا روپایی اشاره کرد. برس جاروبرقی انواع مختلفی داشته اما نوع مستطیلی آن پرکاربردترین است. این قطعه در انواع دیگری مانند برس مثلثی، برس هایی برای پاک کردن زمین یا گوشه گیر، برس مخصوص تمیز کردن مبل، برس مخصوی تمیز کردن پرده، برس توربوی فرش، برس مخصوص درزها و برس گردگیری تولید می‌شود.

 

برس جاروبرقی

 

پاکت جاروبرقی

کیسه و یا پاکت جاروبرقی مهم‌ترین قطعه در بین تمامی لوازم جانبی جاروبرقی است. کیسه جاروبرقی محل جمع شدن تمامی گرد و خاک و زباله‌های ریز و درشتی است که با دسته جاروبرقی از محیط زدوده‌ایم و در حال حاظر در این محفظه کوچک در داخل جارو جمع شده‌اند. کیسه جاروبرقی نقش مهمی در کارکرد جارو ایفا می‌کند و از این رو خرید کیسه جاروبرقی اصل و مطمئن اهیت بسیاری دارد.

کیسه جاروبرقی در دو نوع دائمی و یکبار مصرف تولید می‌شود که می‌توان هر کدام را بر اساس دستگاه جاروبرقی خود خریداری و استفاده کرد. پاکت جاروبرقی در هر بار استفاده بایستی تعویض و یا خالی شود و در صورت عدم انجام این کار موتور جارو با مشکل روبرو شده و از مکش دستگاه کاسته خواهد شد.

 

دستگیره جاروبرقی

قطعه عملکردی جاروبرقی که به شما در جمع آوری گرد و خاک و کثیفی با استفاده از جاروبرقی کمک می‌کند؛ دستگیره جاروبرقی است. در بین تمامی قطعات جاروبرقی، دسته آن ارتباط مستقیم با کاربر داشته و بروز هر گونه مشکل در آن موجب کم شدن کارایی جارو خواهد شد.

 

فیلتر جاروبرقی

اهمیت فیلتر جاروبرقی نه به اندازه سایر لوازم جانبی جارو اما وجود آن برای کارکرد بهتر دستگاه لازم است. وظیفه فیلتر در جارو در واقع همانند یک یک سد در مقابل نفوذ ذرات و مواد ریز به قسمت‌های اصلی جاروبرقی بوده و در دو نوع داخلی و خارجی وجود دارند.

 

فیلتر جاروبرقی

 

موتور جاروبرقی

موتور بخش اصلی و قلب هدایت کننده دستگاه جاروبرقی است. در بین تمامی لوازم جانبی جاروبرقی، موتور بیشترین اهیمت را داشته و در صورت خرابی‌ ممکن است دستگاه را بلا استفاده کند. موتور نیروی محرکه‌ی کل قطعات را تامین کرده و عملکرد آن در جارو است که موجب مکش در آن می‌شود.

اگر چه تعمیر موتور جاروبرقی امکان پذیر است اما در صورتن سوختن و یا از بین رفتن موتور، کارایی کل دستگاه از بین رفته و می‌توان گفت جاروبرقی بدون موتور هیچ قابلیت دیگری ندارد و قطعه بایستی تعویض شود.

 

چرخ جاروبرقی

چرخ‌ها یکی از موارد مهم در جاروبرقی محسوب می‌شود. چرخ‌ها یا در کنار دستگاه نصب شده و یا در زیر آن به شکلی مخفی قرار می‌گیرند. بزرگ بودن چرخ‌ها و چرخش راحت آن‌ها باعث شده تا جارو روی سطوح مختلف به‌آسانی حرکت کند.

 

بلبرینگ جاروبرقی

بلبرینگ قطعه‌ای مربوط به موتور جاروبرقی است که در دو سر ابتدا و انتهای آن متصل شده که در صورت کثیف شدن و یا خرابی با روشن شدن جاروبرقی موجب بروز صداهای ناهنجار از آن خواهد شد.

 

چوپوقی جاروبرقی

قطعه‌ای پلاستیکی که رابط میان خرطومی و بدنه جاروبرقی است. چوچوقی می‌تواند بر اثر ضربه بشکند و این اتصال مهم در سیستم جاروبرقی را از بین ببرد.

 

خرطومی جاروبرقی

خرطومی جاروبرقی معمولا از جنس لاستیک نرم که از پلی اتیلن در آن استفاده شده است، ساخته می شود. خرطومی از جمله اساسی ترین اجزای جاروبرقی است که برای ایجاد خلاء از فشار هوا استفاده می کند. خلا گرد و غبار را جذب کرده و به سمت کیسه جاروبرقی هدایت می‌کند. خرابی خرطومی می‌تواند موجب از بین رفتن کارایی دستگاه شود.

 

خرطومی جاروبرقی

 

کوبل جاروبرقی

قطعه‌ی دیگری که در لیست معرفی لوازم جانبی جاروبرقی قرار می‌گیرد، کوبل است. کوبل در واقع نقش متصل کننده دارد و شکل آن هم تا حدودی شبیه به زانو است. کوبل به طور معمول لوله تلسکوپی و پارویی جارو را به همدیگر وصل می‌کند.

 

گوشه گیر جاروبرقی

گوشه گیر نوعی برس برای تمیز کردن نقاط خاصی مانند گوشه دیوارها و یا سطوح با اندازه کم است. این نوع برس درای سری کوچک برای نفوذ به نواحی با دسترسی سخت تر است.

 

 

دستگاه چرخ گوشت

چرخ گوشت یکی دیگر وسائل کاربردی برقی در آشپزخانه است که با استفاده از آن می‌توان انواع تکه‌های گوشت را به قطعات ریز تبدیل کرد. چرخ گوشت قطعات مختلفی داشته و برای استفاده از آن بایستی تمامی این قطعات را سر هم کرد. مهم‌ترین بخش یک دستگاه چرخ گوشت موتور و تیغه آن است که در صورت خرابی برای کارکرد صحیح دستگاه بایستی تعویض شوند. تمامی قطعات چرخ گوشت در فروشگاه رتروپارت در انواع و برندهای مختلف موجود بوده و می‌توان آن‌ها را به صورت آنلاین خریداری کرد.

 

قطعات چرخ گوشت

 

تیغ چرخ گوشت

برای آشنایی با قطعات چرخ گوشت، تیغه چرخ گوشت مهم‌ترین بخش از این دستگاه است. کار تیغه خرد‌کردن گوشت به تکه‌های کوچک‌تر توسط لبه‌های تیز آن بوده که نقش اساسی را در عملکرد چرخ گوشت ایفا می‌کند. تیغه چرخ گوشت ظاهری با سه یا چهار پره داشته و جنس آن نیز از فولاد و یا استیل است. تیغه چرخ گوشت بایستی در جهت درست در دستگاه قرار گیرد زیرا در غیر این صورت تیغه شکسته و باید آن را تعویض کرد.

 

دنده چرخ گوشت

یکی از قطعات اساسی چرخ گوشت که وظیفه بالابردن سرعت گشتاور موتور چرخ گوشت را بر عهده دارد، دنده و یا چرخ دنده است. این قطعه پلاستیکی درون میله هدایت کننده یا حلزونی قرار گرفته و استفاده مداوم از چرخ گوشت موجب شده تا میله درون آن گرم شده و باعث از بین رفتن دنده پلاستیکی شود.

 

شبکه چرخ گوشت

شبکه بر روی مخزن دستگاه قرار گرفته و بر روی تیغه نصب می‌شود. این قطعه در دو نوع درشت و ریز طراحی شده و وابسته به نوع چرخ کردن گوشت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه ممکن است بعد از مدتی استفاده دچار گرفتگی شده و یا کارایی خود را از دست دهد که در این صورت بهتر است تعویض شود.

 

شبکه چرخ گوشت

 

مارپیچ چرخ گوشت

میله هدایت‌کننده، حلزونی، روده و یا مارپیچ چرخ گوشت دیگر قطعه فلزی این دستگاه خرد کننده است. مارپیچ قطعه‌ای فلزی و استوانه‌ای شکل است که در داخل گلویی قرار گرفته و کارش هدایت گوشت به سمت تیغه است. اتصال این قطعه توسط یک واشر صورت گرفته که در انتها میله مارپیچ قرار داشته و به دستگاه متصل می‌شود.

 

مخزن چرخ گوشت

مخزن همان محفظه چرخ گوشت است که به صورت قالبی فلزی با دهانه‌ای استوانه‌ای بر روی دستگاه سوار می‌شود. برای هدایت گوشت از مخزن به سمت مارپیچ و تیغه از گوشت کوب پلاستیکی استفاده شده زیرا این قسمت بخش خطرناک چرخ گوشت بوده و باید مراقب آن بود.

 

دستگاه ماشین لباسشویی

یکی از پرکاربردترین لوازم برقی آشپزخانه که حضور آن رد هر خانه واجب بوده، ماشین لباسشویی است. ماشین لباسشویی ساختار پیچیده‌ای نداشته اما با پیشرفت تکنولوژی این دستگاه نیز ساختاری نو پیدا رده و قطعات جدیدتری به آن افزوده شده است. با این حال قطعات مصرفی و لوازم جانبی ماشین لباسشویی که نیاز به تعویض دارند شامل موارد خاصی شده و باقی بخش‌های دستگاه توسط تعمیرکار تعویض می‌شود.

 

دستگاه ماشین لباسشویی

 

شیلنگ ورودی و خروجی ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی معمولا به دو صورت تک شیر و یا دو شیر تولید می‌شوند. در نوع تک شیر مسیر رفت آمد آب تمیز و کثیف از یک لوله صورت گرفته اما در نوع دو شیر آب تمیز از یک لوله وارد ماشین شده و آب کثیف از لوله دیگری خارج می‌شود. لوله و یا شیلنگ ماشین لباسشویی یکی از مهم‌ترین قطعات مصرفی این دستگاه بوده که در سایت رتروپارت به صورت آنلاین آماده فروش است.

 

دستگاه مایکروفر

ماکروویو و یا مایکروفر نوعی اجاق برقی بوده که با استفاده از تابش الکترومغناطیسی ریزموج، و به جنبش درآوردن مولکول‌های آب و دیگر مولکولهای قطبیده موجب گرم شدن و پختن مواد غذایی می‌شود. این دستگاه دارای قطعات پیچیده‌ای بوده و در صورت خرابی بهتر است به تعمیرکار مجرب مراجعه کرد.

 

 

سینی مایکروفر

اصلی‌ترین قطعه دستگاه مایکروفر که در هر بار روشن و اخموش شدن آن از آن استفاده می‌کنیم، سینی مایکروفر است. این سینی که از جنس فلز و یا شیشه است بر روی موتور گردان دستگاه چفت شده و مواد غذایی را در بین امواج جاری در مایکروفر به چرخش درمی‌آورد.

 

دستگاه مخلوط کن 

دستگاه مخلوط کن یکی از متداول‌ترین لوازم‌خانگی است که در هر خانه‌ای نیاز آن احساس می‌شود. با استفاده از این دستگاه برقی می‌توان انواع میوه، خوراکی و غذاهایی که نیاز به مخلوط شدن دارند را با یکدیگر میکس کرده و بدون کمترین زحمت و در حداقل زمان ممکن به نتیجه مورد نظر رسید. دستگاه مخلوط کن از قسمت بدنه اصلی، موتور، تیغه و پارچ مخلوط کن تشکیل شده است که گاها از پارچ آن بر روی دیگر دستگاه‌های مسابه برقی آشپزخانه نیز می‌توان استفاده کرد.

 

 

پارچ مخلوط کن

مهم‌ترین بخش دستگاه مخلوط کن پارچ آن است که بر روی موتور آسیاب دستگاه قرار می‌گیرد. جنس پارچ مخلوط کن از نوع پلاستیک و شیشه بوده که نوع شیشه‌ای آن سنگین تر و گران تر بوده و نوع پلایتیکی سبک تر بوده و در برابر شکستن نیز مقاوم‌تر است. البته پارچ پلاستیکی بعد از مدتی استفاده ظاهر خود را از دست داده و کارایی پارچ شیشه‌ای را ندارد.

 

ثبت دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تیم رترو
16 شهریور 1401
فروشگاه آنلاین قطعات لوازم خانگی RETRO

فروشگاه آنلاین قطعات لوازم خانگی RETRO

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه