ورود و عضویت
0
سبد خرید شما خالی است

4 نکته کلیدی برای نگهداری جاروبرقی؛ چگونه به جاروبرقی خود عمری ماندگار هدیه دهیم؟

4 steps to maintanance vacuum cleaner
6 دقیقه دقیقه برای مطالعه
0 دیدگاه
راهنمای استفاده
Rate this post
که تعمیر و نگهداری برای به دست آوردن حداکثر طول عمر از ماشین جاروبرقی و حداقل فرستادن دستگاه به تعمیرگاه بسیار مهم است.
Rate this post

 

نگهداری جاروبرقی خود را با رعایت این چک لیست نگهداری ضروری که سال‌ها به عمر دستگاه اضافه می‌کند تضمین کنید.

برای اینکه خانه‌ای مرتب با کیفیت هوای داخلی خوب داشته باشید، باید حداقل هفته‌ای یک بار جاروبرقی بزنید. مناطق پر رفت‌وآمد ممکن است نیاز به تمیزی بیشتری داشته باشند، و حتی ممکن است مجبور شوید هر روز جاروبرقی را از جایش بیرون بکشید، اگر حیوانات خانگی‌تان در حال ریزش مو هستند – مثلاً گربه گلدن رتریور یا گربه مین کون که ریزش موی بالایی از آن‌ها گزارش می‌شود.

مراقب تعداد دفعات استفاده از جاروبرقی باشید، میزان استفاده را می‌توان بین 50 تا بیش از 300 بار در سال تخمین زد. این امر به ساییدگی و پارگی بیشتر تبدیل می‌شود، حتی اگر مراقب هستید تا از اشیاء تیز دوری کنید، که می‌تواند باعث از کار افتادن فن یا موتور جاروبرقی باشد.

به همین دلیل است که تعمیر و نگهداری جاروبرقی برای به دست آوردن حداکثر طول عمر از و حداقل فرستادن دستگاه به تعمیرگاه بسیار مهم است. در اینجا نحوه ماندگاری جاروبرقی‌تان همراه با چک لیستی که توسط کارشناسان آزمایشگاه‌های جاروبرقی تهیه شده معتبر آورده شده است. به یاد داشته باشید که همیشه قبل از انجام هر کاری بر روی جاروبرقی‌تان آن را از برق بکشید.

نگه داشتن جاروبرقی‌ها یا هوورها در شرایط کاری مناسب تضمین دوام بیشتر دستگاه است و از ارزش پول شما محافظت می‌کند. با کمی بازرسی و مراقبت منظم می‌ توان از تعمیرات گران قیمت جاروبرقی جلوگیری کرد. بنابراین چه اقداماتی برای نگهداری و تمیز کردن جاروبرقی باید انجام دهید تا از فرسودگی جاروبرقی و قطعات آن قبل از زمان خود جلوگیری کنید؟

در بازار به دنبال قطعات جاروبرقی جدید هستید؟ رتبه بندی قطعات جاروبرقی و نمودارهای قابلیت اطمینان برند رتروپارت را بررسی کنید تا مدلی را بیابید که قدرت تمیزکنندگی بالایی را با کمترین احتمال شکستگی ارائه می‌دهد. در این‌جا 4 نکته کلیدی برای نگهداری جاروبرقی را با شما در میان خواهیم گذاشت.

 

تعمیر و نگهداری جاروبرقی                                                                                       تعمیر و نگهداری جاروبرقی

نحوه نگهداری جاروبرقی

هنگام استفاده از جاروبرقی، سعی کنید به برخی از دستورالعمل‌های اساسی نگهداری جاروبرقی پایبند باشید تا بعداً مجبور به تعمیرات وقت‌گیر نباشید.

 • با سیم جاروبرقی با احتیاط رفتار کنید. از بیرون کشیدن دوشاخه با سیم یا استفاده از چرخش خودکار در زمانی که سیم در هم پیچیده یا مسدود شده است خودداری کنید.
 • کیسه‌ها را مرتب چک کنید. به یاد داشته باشید که کیسه نباید قبل از تعویض تا لبه آن پر باشد، زیرا جاروبرقی ممکن است زمانی که کیسه‌ها بیش از نیمه پر شود، مکش خود را از دست بدهند.

هرگز از کیسه‌های کاغذی استفاده مجدد نکنید زیرا منافذ آن‌ها پس از یک بار استفاده مسدود می شود، که می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد موتور جاروبرقی در تلاش برای گردش هوا شود.

 

مراقبت از قطعات جاروبرقی

 • بُرس جاروبرقی را برای انسداد کنترل کنید. یکی از قسمت‌های کلیدی که در تعمیر و نگهداری جاروبرقی باید روی آن تمرکز کرد، بُرس جاروبرقی است که گاهی اوقات به آن هد برقی یا میله ضربه‌زن می‌گویند. این اتصال عمود بر پایه خرطومی است که با زمین تماس برقرار می‌کند. با چرخاندن بُرس به پایین و نگاه کردن به کف آن، به راحتی می‌توان تشخیص داد که آیا سر با زباله مسدود شده است و نیاز به تمیز کردن دارد یا خیر.
 • زباله‌ها را حذف کنید. هر گونه کرک، نخ یا مویی را که ممکن است به دور رول برس پیچیده شده باشد بیرون بکشید. ممکن است برای این کار به یک قیچی کوچک نیاز داشته باشید.
 • بررسی کنید که رول به درستی می‌چرخد. در غیر این صورت، درپوش‌های انتهایی را باز کنید و بلبرینگ‌های داخل آن را برای وجود هرگونه کثیفی بررسی کنید. این روال ساده می‌تواند در تعمیر هوور صرفه جویی کند، اما بسته به استفاده، هر از چند گاهی باید رول برس را تعویض کنید.
 • تسمه جاروبرقی را بررسی کنید. این قطعه روی رول برس قرار دارد. شما می‌توانید این را در زمانی که صفحه پایینی برداشته شده است، با قرار دادن انگشت زیر کمربند و احساس اینکه آیا هنوز سفت است، بررسی کنید. هر گونه ترک خوردگی یا سایش قابل مشاهده ممکن است به این معنی باشد که قطعه ماشین شما نیاز به تعویض دارید. خرید یک کمربند جدید یک بار در سال ایده خوبی است. باز هم بسته به میزان استفاده شما از جاروبرقی.

 

نحوه تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

فیلتر کثیف به معنای دستگاهی با کارایی کمتر است، بنابراین یک توصیه مهم برای نگهداری جاروبرقی این است که مطمئن شوید که فیلترها به درستی روی هوور شما کار می‌کنند. مدل‌های مختلف سیستم‌های فیلتر متفاوتی دارند و در حالی که برخی از آن‌ها قابل شستشو هستند، برخی دیگر به سادگی نیاز به تعویض دارند، بنابراین قبل از ادامه، دستورالعمل‌های مدل خود را در قسمت‌های جاروبرقی آن دوباره بررسی کنید.

جاروبرقی شما ممکن است چندین فیلتر نیز داشته باشد، بسته به اینکه از چه نوع کیسه‌ای استفاده می‌کند. فیلترهای فوم موجود در هوای خروجی اغلب می‌توانند زیر شیر آب بشویید تا تمیز شوند، اما مطمئن شوید که قبل از تعویض آن‌ها در جاروبرقی، اجازه دهید کاملاً خشک شوند. فیلترهای پلاستیکی را می‌توان به سادگی با یک برس یا پارچه نرم، ترجیحاً در هوای باز یا داخل سطل زباله، گردگیری کرد.

 

 نحوه تمیز کردن فیلتر جاروبرقی                                                                                             نگهداری جاروبرقی

مواردی که در طول تعمیر و نگهداری جاروبرقی باید مراقب آن‌ها بود

 

 • همیشه قبل از شروع تعمیر و نگهداری جاروبرقی را از برق بکشید. واضح به نظر می‌رسد، اما حتی ضربه زدن تصادفی یک سوئیچ می‌تواند باعث شود که قطعات جاروبرقی به طور غیرمنتظره شروع به کار کنند که می‌تواند منجر به آسیب فیزیکی یا الکتریکی دستگاه شود.
 • اگر جاروبرقی شما به طور ناگهانی کار نمی‌کند، ممکن است به این معنی باشد که بیش از حد گرم شده است، آن را خاموش کنید و از برق بکشید، قبل از استفاده مجدد حداقل نیم ساعت صبر کنید تا خنک شود. این ممکن است نشانه ای از نیاز به تعمیرات جاروبرقی باشد، بنابراین اگر مشکل را پیدا نکردید کار عاقلانه این است که از متخصصان مشاوره بگیرید.
 • جاروبرقی خود را از نظر تغییرات در صدا و عملکرد کنترل کنید، تا در مورد اینکه چه وقت یک‌بار نیاز به رسیدگی و نگهداری جاروبرقی‌ را دارید، ایده بگیرید.
 • صرف نظر از هر مشکلی، می‌توانید با بررسی منظم قطعات داخلی جاروبرقی، کیسه و خرطومی پس از هر چند بار استفاده، خطر تعمیرات جاروبرقی را در دراز مدت کاهش دهید.
 • به یاد داشته باشید – این توصیه نشان‌دهنده مراقبت کلی و نگهداری جاروبرقی است، و همیشه باید برای دستورالعمل های خاص به دفترچه راهنمای سازنده مراجعه کنید، به خصوص قبل از جدا کردن قطعات هوور برای تمیز کردن آن‌ها.

 

مراحل کلیدی:

به طور منظم:

 1. کیسه جاروبرقی خود را عوض کنید.
 2. مطمئن شوید که ورودی بُرس با زباله مسدود نشده باشد.
 3. فیلتر جاروبرقی را تعویض یا تمیز کنید.

 

همانطور که می‌بینید، فقط کمی مراقبت و نگهداری آسان می‌تواند تضمین کند که ابزار تمیزی مانند جاروبرقی سالم باقی می‌مانند. با در نظر گرفتن این نکات می‌توانید عمر جاروبرقی خود را افزایش دهید و آن را برای مدت طولانی‌تری در بهترین حالت خود نگه دارید.

 

مرحله 1: پاکت را بیش از حد پر نکنید

چه جاروبرقی کیسه ای یا بدون کیسه، اجازه ندهید کیسه یا سطل تا لبه پر شود. علاوه بر مسدود شدن عملکرد داخلی جاروبرقی، از جمله موتور آن، این امر می‌تواند منجر به انتشار گرد و غبار و ذرات دیگر به هوای تنفسی شما شود.

اگر از جاروهای بدون کیسه استفاده می‌کنید، تمرین خوبی است که پس از هر بار استفاده، سطل خاک را خالی کنید. بسیاری از ماشین‌ها یک خط نشان‌گر حداکثر دارند که به عنوان یک یادآوری مفید در نگهداری جاروبرقی عمل می‌کند، اگر نمی‌توانید خالی کردن سطل را به بخشی از روال جاروبرقی خود تبدیل کنید.

در مورد جاروبرقی‌های کیسه‌ای، بهترین پاکت‌ها در رتبه بندی جاروبرقی‌ها دارای نشان‌گر پر بودن کیسه هستند که زمان تخلیه کیسه را به شما می‌گوید. اگر دستگاه قدیمی بدون این ویژگی دارید، باید به تست فشار اعتماد کنید. کاهش محسوس قدرت مکش یکی دیگر از نشانه‌های پر بودن کیسه فیلتر است.

 

فیلتر ورودی هوا که برای جلوگیری از انتشار ذرات به داخل اتاق تعبیه شده است                                                      فیلتر ورودی هوا که برای جلوگیری از انتشار ذرات به داخل اتاق تعبیه شده است

مرحله 2: فیلتر را تمیز کنید

بیشتر جاروبرقی‌ها دو یا سه فیلتر دارند، از جمله یک فیلتر پیش موتور که برای محافظت از موتور در برابر کثیفی و گرد و غبار طراحی شده است و یک فیلتر ورودی هوا که برای جلوگیری از انتشار ذرات به داخل اتاق تعبیه شده است.

دفترچه راهنمای استفاده را برای اطلاع از نوع و مکان فیلترها در دستگاه خود بررسی کنید. در بیشتر موارد، فیلترها را می‌توان با دست در آب سرد شست. برای حفظ شکل و اثربخشی آن‌ها، به آرامی با آن‌ها برخورد کنید – بدون پیچ و تاب خوردن. سپس اجازه دهید فیلترها به مدت 24 ساعت در هوا خشک شوند و سپس آنها را دوباره داخل نگهدارنده فیلتر قرار دهید.

اگر جاروبرقی شما دارای فیلتر هوای با ذرات ریز با راندمان بالا باشد، احتمالاً نمی‌توان آن را در آب شست. درعوض، باید آن را طبق برنامه در دفترچه راهنمای استفاده خود تمیز یا تعویض کنید.

 

مرحله 3: بُرس را پاک کنید

با گذشت زمان، بُرس موتوری جاروبرقی شما می‌تواند در مو، رشته و سایر الیاف درهم بپیچد، به خصوص اگر حیوانات خانگی مو بلند یا بچه‌هایی دارید که صنایع دستی دوست دارند (به نخ، ریسمان و موارد مشابه فکر کنید). گره خوردن شدید می‌تواند عملکرد تمیز کردن را مختل کند و هم‌چنین فشار بیشتری را به موتور وارد کند.

هر چند هفته یک‌بار سر جاروبرقی را برگردانید تا قسمت پایینی آن رو به بالا باشد و بُرس را بررسی کنید. در صورت وجود گره خوردگی، مکانیسم قفل را رها کنید، خواه پیچ باشد یا یک چفت، که صفحه پوشش برس را محکم می‌کند. آشغال‌ها را با دست از اطراف بُرس جدا کنید. ممکن است لازم باشد موها و رشته‌ها را با قیچی کوتاه کنید، سپس آن را با انگشتان خود بردارید. پس از اتمام، دوباره صفحه زیرین را در جای خود قفل کنید.

اگر جاروبرقی شما یک ابزار دستی برقی دارد، از همین فرآیند برای تمیز نگه داشتن و گره نخوردن بُرس آن استفاده کنید.

 

نگه داشتن جاروبرقی‌ها یا هوورها در شرایط کاری مناسب تضمین دوام بیشتر دستگاه است                                          نگه داشتن جاروبرقی‌ها یا هوورها در شرایط کاری مناسب تضمین دوام بیشتر دستگاه است

مرحله 4: خرطومی را باز کنید

گاه و بیگاه، ارزش این را دارد که خرطومی  جاروبرقی را برای گرفتگی بررسی کنید. اگر جاروبرقی شما قدرت مکش خود را از دست داده است، این یک اقدام رایج جهت عیب یابی است. این عمل جزو موارد ضروری در تعمیر و نگهداری جاروبرقی به شمار می‌آید.

با آزاد کردن خرطومی از جاروبرقی و اتصال بُرس شروع کنید. کشش خرطومی  تا حداکثر طول ممکن است برای رفع گرفتگی کافی باشد. هم‌چنین، می‌توانید دسته جارو را به آرامی از داخل خرطومی عبور دهید تا هرگونه انسداد را از بین ببرید. هرگز جسمی را با نوک تیز داخل خرطومی وارد نکنید وگرنه در خطر سوراخ شدن دیواره جانبی قرار خواهید گرفت که در این صورت با گزینه جایگزینی و هزینه کردن مواجه خواهید شد.

 

ثبت دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

RETRO part
19 آذر 1401
فروشگاه آنلاین قطعات لوازم خانگی RETRO

فروشگاه آنلاین قطعات لوازم خانگی RETRO

دسته‌های محصولات

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه