ورود و عضویت
0
سبد خرید شما خالی است

12 نکته ضروری برای نگهداری ماشین لباسشویی

12 essential tips for washing machine maintenance
6 دقیقه دقیقه برای مطالعه
2 دیدگاه
راهنمای استفاده
Rate this post
12 نکته ضروری برای نگهداری ماشین لباسشویی
Rate this post

 

نگهداری ماشین لباسشویی برای داشتن عمر طولانی‌تر نیازمند مراقبت و نگهداری منظم است. به این معنی دنباله‌روی از مراحل و رویه‌های خاصی را به طور روزانه دنبال کنیم، عملکرد مؤثر آن ماشین را برای مدت طولانی‌تری تضمین می‌کند.

وجود ماشین لباسشویی زندگی ما را راحت‌تر می‌کند. روزگاری که مردم لباس‌ها را با دست می‌شستند گذشته است. حالا دیگر، تقریباً هر خانواده یک ماشین لباسشویی برای انجام شستشو دارد. چه تیشرت‌های معمولی‌تان یا لباس مهمانی، یا حتی پرده‌ها و ملحفه‌ها، این فناوری نوآورانه می‌تواند به‌راحتی از همه آن مراقبت کند. بااین‌حال، ماشین لباسشویی نیز به مراقبت مناسب و درخور نیاز دارد و به همین دلیل مهم است که باید از آن به‌خوبی مراقبت کنید. اینجاست که می‌توانید به خدمات سرویس یا تعمیر و نگهداری ماشین لباسشویی مراجعه کنید. وبسایت رتروپارت انواع قطعات یدکی لوازم خانگی از جمله ماشین لباسشویی را به صورت آنلاین عرضه می‌کند.

استفاده دوره‌ای از یک شرکت خدمات تعمیر و نگهداری ماشین لباسشویی می‌تواند به ما در تعمیر و نگهداری کافی ماشین کمک کند. اگر یاد بگیریم که چگونه ماشین لباسشویی را خودمان در خانه تمیز کنیم، در آینده در هزینه‌های نگهداری خارجی بسیار صرفه‌جویی می‌کنیم.

نگهداری از ماشین لباسشویی به‌خوبی می‌تواند عمر آن را افزایش دهد و شما را از هزینه‌های فراوان تعمیر و نگهداری ماشین لباسشویی نجات دهد. بهترین بخش این است که بسیاری از این مراحل را می‌توان به‌راحتی در خانه انجام داد.

قبل از شروع به توضیح 12 نکته ضروری برای نگهداری ماشین لباسشویی، نکته‌ای که باید بدانید این است – نباید لباس‌های خود را برای مدت طولانی در ماشین نگه دارید و همچنین نباید ماشین لباسشویی را بیش از حد پر کنید. برداشتن گام‌های کوچک در تعمیر و نگهداری ماشین لباسشویی شما را بعداً از کار سخت نجات می‌دهد و باعث صرفه‌جویی در هزینه شود. حالا، بیایید شروع کنیم.

این 12 نکته شگفت‌انگیز نگهداری ماشین لباسشویی را بررسی کنید

برای خدمات نگهداری ماشین لباسشویی خود به هیچ ابزار گران قیمتی نیاز ندارید. این نکات شگفت‌انگیز به شما در نگهداری ماشین لباسشویی کمک می‌کند.

به این معنی دنباله‌روی از مراحل و رویه‌های خاصی را به طور روزانه دنبال کنیم، عملکرد مؤثر آن ماشین را برای مدت طولانی‌تری تضمین می‌کند.                                  دنباله‌روی از مراحل و رویه‌های خاص روزانه عملکرد مؤثر آن ماشین برای مدت طولانی‌تر را تضمین می‌کند

 

1. استفاده از شوینده مناسب

انتخاب مواد شوینده نقش مهمی در حفظ سلامت ماشین لباسشویی شما دارد. بااین‌حال، انتخاب این مواد به بودجه و نیازهای خاص شما بستگی دارد. برخی از افراد مواد شوینده مخصوص ماشین لباسشویی را انتخاب می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر مواد شوینده معمولی را انتخاب می‌کنند. بااین‌حال، مهم است که مواد شوینده‌ای را انتخاب کنید که ماهیت آن خیلی خشن یا قلیایی نباشد، زیرا می‌تواند به قسمت‌هایی از ماشین لباسشویی و لباس‌ها آسیب برساند.

هنگام استفاده از ماشین لباسشویی، درنظرگرفتن نوع مناسب ماده شوینده ضروری است. نوع شوینده‌ای که ما استفاده می‌کنیم عمدتاً باتوجه‌به نوع و قیمت ماشین لباسشویی ما تعیین می‌شود. بااین‌حال، توصیه می‌شود از مواد شوینده توصیه شده در کتابچه راهنمای سازنده استفاده کنید؛ زیرا که اطلاعات درست‌تری در مورد نحوه استفاده صحیح از ماشین لباسشویی ارائه می‌دهد.

 

2. ماشین لباسشویی خود را عمیق تمیز کنید

در نگهداری ماشین لباسشویی مشکلاتی به وجود می‌آید و باگذشت زمان، دستگاه‌ها کارایی خود را از دست می‌دهند؛ بنابراین، پس از هر بار استفاده برای جلوگیری از نشتی، لازم است داخل ظرف ماشین لباسشویی را که محل قرارگیری لباس ماست و آب را نگه می‌دارد، پاک کنیم. زهکشی، درب، شلنگ و واشر و همچنین هرگونه باقیمانده در محفظه مواد شوینده را تمیز کنید. تمیزکردن منظم کارایی دستگاه را بهبود می‌بخشد و از ایجاد بوی بد قارچ و کپک جلوگیری می‌کند. برای تمیزکردن ماشین لباسشویی خود، می‌توانیم از سفیدکننده، سرکه سفید یا جوش شیرین استفاده کنیم.

 

3. تمیزکردن واشر لاستیکی

نکته بعدی تمیزکردن واشر لاستیکی است. واشر لاستیکی بخش ضروری دستگاه شما است که هنگام خشک‌کردن لباس‌ها فشار زیادی را متحمل می‌شود. لبه‌های ماشین لباسشویی را می‌پیچد را و از لباس‌ها و دست‌های شما در برابر هرگونه آسیب لبه‌های تیز محافظت می‌کند. فرقی نمی‌کند که از ماشین با درب جلو استفاده می‌کنید یا از ماشین با درب بالا. هر بار که آن را باز می‌کنید، برخی از ذرات گردوغبار می‌توانند به داخل آن نفوذ کنند و در کناره‌های لبه‌های واشر جمع شوند؛ بنابراین داشتن سرویس تمیزکاری ماشین برای کارکرد صحیح و نگهداری ماشین لباسشویی بسیار مهم است.

 

4. محافظت از سطح بیرونی

در حالی سرویس تمیزکاری داخل ماشین لباسشویی مهم است، باید ماشین خود را از بیرون نیز تمیز نگه دارید. اگر از ماشین درب از جلو استفاده می‌کنید، این امر بسیار مهمی است. سطح صاف این ماشین‌ها همه گردوغبار را جذب می‌کند و باعث کثیف‌شدن آن می‌شود. گرچه نمی‌توان از تجمع گردوغبار جلوگیری کنید، مطمئناً می‌توانید از تمیزکننده ماشین لباسشویی برای تمیز نگه‌داشتن سطح بیرونی ماشین‌های خود استفاده کنید. برای تمیزکردن کناره‌های دستگاه از پاک‌کننده ماشین لباسشویی یا شیشه‌شوی استفاده کنید. اما مطمئن شوید که برای جلوگیری از آسیب فشار زیادی وارد نمی‌کنید. در صورت عدم استفاده از ماشین لباسشویی خود را پوشیده نگه دارید. این امر به شما کمک می‌کند تا از پوشش دستگاه بهتر محافظت کنید.

بهترین راه برای ازبین‌بردن پسماندها، تمیزکردن آن با استفاده از یک پاک‌کننده ظرف‌شویی ملایم است                                   بهترین راه برای ازبین‌بردن پسماند مواد شوینده، تمیزکردن آن با استفاده از یک پاک‌کننده ظرف‌شویی ملایم است

5. نگهداری ماشین لباسشویی در برابر نشت

ماشین‌های لباسشویی ممکن است مستعد ریختن مواد شوینده باشند. صرف‌نظر از کیفیت شوینده‌ای که استفاده می‌کنید، نمی‌توانید واقعیت ریختن مواد و چسبناک و بدبو شدن پسماندها به‌مرورزمان را تغییر دهید. بهترین راه برای ازبین‌بردن این‌گونه باقیمانده‌ها، تمیزکردن آن با استفاده از یک پاک‌کننده ظرف‌شویی ملایم است. همچنین باید برای نحوه استفاده صحیح از ماشین لباسشویی، داخل ظرف را تمیز کنید.

 

6. محلول‌های شوینده و نرم‌کننده پارچه را تمیز کنید

ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک مجهز به مخازن مجزا برای مواد نرم‌کننده و شوینده هستند. ماشین‌های لباسشویی به طور خودکار این مواد را با هم ترکیب کرده و سپس آنها را در ظرف می‌ریزند. باگذشت زمان، این مواد می‌توانند بافتی سبزرنگ در داخل دستگاه ایجاد کنند و لباس‌های شما را کثیف کنند؛ بنابراین، تمیزکردن تشت داخلی به‌عنوان بخشی از عملیات تعمیر و نگهداری ماشین لباسشویی ضروری است.

 

7. بررسی شیلنگ‌ها

شیلنگ‌ها برای جریان روان آب به داخل و خارج ماشین مهم هستند. ماشین‌های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک دارای سه شیلنگ – دو ورودی و یک خروجی هستند. باید اطمینان حاصل کنید که ورودی‌ها به‌درستی به منبع آب متصل شده‌اند و پارگی یا ترک ندارند تا از نشتی جلوگیری شود. همچنین باید وضعیت مجرای خروجی را چک کنید. راه خروجی تمام کثیفی‌ها و پرزها را از بین می‌برد و به همین دلیل است که باید مرتباً آن را تمیز کنید.

معاینه دقیق دستی شیلنگ‌ها هر یک ماه در میان توصیه می‌شود. وقتی مشکوک به مشکل بدیهی شیلنگ هستیم، باید بررسی آن را به متخصص بسپاریم. باید همیشه مراقب لوله‌ها باشیم تا از بروز موقعیت‌های ناخوشایند جلوگیری کنیم. در صورت جابه‌جایی، باید مطمئن شویم که لوله تخلیه را از نظر اتصالات نامناسب بررسی کرده‌ایم. علاوه بر این، شیلنگ‌ها مستعد شکستگی هستند. رطوبت غیرمعمول‌ترین شاخص ترک است. ایجاد زنگ‌زدگی روی اجزای ماشین‌های لباسشویی قدیمی ممکن است عملکرد آنها را مشکل کند. اقلام کوچک مانند سکه‌ها، تزئینات، کاغذها و اسباب‌بازی‌ها ممکن است خط لوله را مسدود کنند. باید آزاد بودن شلنگ را برای بررسی کنیم.

 

8. تمیزی فیلتر

فیلتر پرزگیر در ماشین‌های لباسشویی نیمه اتوماتیک وجود دارد و برای خروج پرز و ذرات کثیفی در فرایند شستشو استفاده می‌شود. این فیلتر نیز نیاز به تمیزکردن دارد؛ زیرا پس از پرشدن ممکن است دیگر کثیفی یا زباله که روی لباس گیر می‌کند را جمع نکند. در برخی موارد، حتی ممکن است به ضربان و همزن آسیب برساند که برای شما هزینه زیادی خواهد داشت؛ بنابراین، زمان آن رسیده است که تعمیر و نگهداری صحیح ماشین لباسشویی خود را شروع کنید.

9. بازگذاشتن در

توصیه می‌شود برای حفظ سلامت ماشین لباسشویی بلافاصله پس از استفاده آن را تمیز نکنید. مردم بر این باورند که باز نگه‌داشتن درب باعث ایجاد کثیفی و زباله در داخل ماشین لباسشویی می‌شود که تا حدودی درست است. بااین‌حال، نبستن فوری درب مفید خواهد بود، زیرا باز گذاشتن درب به مدت 15 تا 30 دقیقه، تمام رطوبت و باکتری‌هایی را که ممکن است در داخل ماشین لباسشویی جمع شوند، از بین می‌برد. همچنین می‌توانید 15 تا 30 دقیقه پس از شستن لباس‌ها، داخل دستگاه را با استفاده از حوله خشک پاک کنید.

 

10. دقت در استفاده از ماشین لباسشویی

ممکن است صاحب یک ماشین لباسشویی با ظرفیت بالا و قدرتمند باشید، بااین‌حال اما تجهیزات دستگاه ظریف‌اند؛ بنابراین، باید بادقت از آن استفاده کنید و سرویس و نگهداری ماشین لباسشویی را دستور کار قرار دهید. دستگاه خود را بیش از حد پر نکنید. این یک ماشین است و کمد لباستان نیست. لباس‌ها را مطابق با ظرفیت قرار دهید و دستگاه خود را به‌درستی راه بیندازید.

سرویس و نگهداری ماشین لباسشویی را دستور کار قرار دهید                                                               سرویس و نگهداری ماشین لباسشویی را دستور کار قرار دهید

11. لباسشویی را برای مدت طولانی ترک نکنید

باقی‌ماندن لباس‌های خیس در ماشین لباسشویی در طول شب یا برای مدت طولانی ممکن است به ماشین و لباس آسیب برساند. اگر این کار را به طور مکرر انجام دهیم، ممکن است باعث کپک‌زدن و رشد لزج روی لباس‌هایمان شود. ما در نهایت مجبور خواهیم شد لباس‌ها را دوباره بشوییم که برای ساعت‌های زیادی به کار ماشین نیاز دارد. زمان بیشتری می‌برد و بر هزینه برق ما تأثیر می‌گذارد. یکی دیگر از کارهایی که امروزه مردم انجام می‌دهند این است که لباس‌های خود را بدون مراقبت رها می‌کنند که ممکن است بوی نامطبوعی بر روی لباس ایجاد کند. ماشین لباسشویی نیز بد بو و غیربهداشتی خواهد شد.

 

12. تمیزکردن جعبه‌های نگهداری مواد شوینده دستگاه

ظروف مجزای مواد شوینده و نرم‌کننده پارچه در ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک وجود دارد که مواد را با آب ترکیب کرده و به طور خودکار داخل وان لباسشویی می‌ریزد. کار بسیار مفیدی که لازم نیست قبل از قراردادن لباس‌های خود در دستگاه منتظر بمانیم تا مواد شوینده در آب حل شود. اما استفاده مداوم از این ظروف بدون تمیزکردن کافی، بستری برای رشد باکتری‌ها و رسوبات مضر ایجاد می‌کند که بافتی ضخیم و گاهی سبز ایجاد می‌کند که احساس ناپاک بودن می‌دهد. شستن لباس‌هایمان در عصاره باکتری‌های انباشته شده روی لباس‌ها یک عمل ناسالم است. همچنین باعث آلودگی و کاهش کیفیت تمیزکردن دستگاه می‌شود. با تمیزکردن منظم این بخش‌ها می‌توان از همه اینها جلوگیری کرد.

 

برای نتیجه‌گیری – چگونه ماشین لباسشویی خود را تمیز کنیم

به‌هرحال ماشین لباسشویی ماشین است. شما باید از استفاده جدی از آنها خودداری کنید. هنگام انتخاب پاک‌کننده و شوینده ماشین لباسشویی دقت و توجه لازم را داشته باشید. خشک‌کن‌ها نیز باید تمیز شوند. بااین‌حال، استفاده از ابزار و مواد شوینده گران‌قیمت اجباری نیست. به طور مشابه، استفاده از پاک‌کننده‌های ارزان‌قیمت نیز توصیه نمی‌شود. نکات ذکر شده در بالا به‌راحتی قابل رعایت است و برای آنها نیازی به متخصص ندارید. فقط کمی وقت بگذارید تا خودتان این کار را انجام دهید. امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا نگهداری ماشین لباسشویی را جدی بگیرید.

هنگام استفاده از ماشین لباسشویی خشن نباشید. وسایل برقی هنگام استفاده نیاز به مراقبت مناسب دارند. اگر هنگام استفاده از آن با مشکل مواجه شدید، لطفاً دفترچه راهنما را بخوانید یا با مرکز خدمات تماس بگیرید. حتی اگر عجله دارید یا عصبانی هستید، دکمه را زیاد فشار ندهید. هنگام بستن دستگاه از محکم کوبیدن درب آن خودداری کنید. ماشین لباسشویی شما تحمل زیادی دارد و بنابراین باید بادقت با آن برخورد کنید.

بعد از همه اینها، اگر هیچ یک از این نکات جواب نداد، بلافاصله با یک تکنسین برای تعمیر و نگهداری ماشین لباسشویی خود مشورت کنید.

 

2 دیدگاه

 1. پویا گفت:

  ممنون بابت نگارش این مقاله مفید
  اگه میشه راجع به پودرهای جرمگیر ماشین لباسشویی و بهترین برندهای آن هم مطلبی بنویسید.

  1. سلام پویا عزیز
   بله حتما به زودی اضافه میکنیم
   در همین حین شما میتونید از مقالات سایت دیگه مون هم تو همین زمینه ها استفاده کنید https://neplertime.com/blog

ثبت دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

RETRO part
04 دی 1401
فروشگاه آنلاین قطعات لوازم خانگی RETRO

فروشگاه آنلاین قطعات لوازم خانگی RETRO

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه